Вашата оценка

Чие име да носи софийското летище?

Чие име да носи софийското летище?
13 Януари 2018 г.
Тук започват и завършват нашите пътувания и съвсем естествено казусът чие има да носи софийското летище вълнува и нас.

Малко история
Първоначално  летището на родната столица е носило доста мрачното и негостоприемно име „Враждебна”. В наименованието му няма умисъл. Просто през 30-те години на миналия век първите изпълнявани полети били от терена на естествената писта край тогавашното село, днес софийски квартал –  Враждебна. През 1937 г., на същия този терен, с указ на цар Борис III започнало строителството на днешното летище. Така, съвсем естествено топонимът „Враждебна” дава името си на софийския аеропорт.
През 2009 г. авторитетният журналист и общественик Петър Пунчев в серия от статии подема инициатива за промяна на името на софийското летище. Аргументът му е безспорен и в общи линии гласи:

Докога София ще е враждебна?
Реакцията на отговорните институции не закъснява и започва процедура по промяна на името на аеропорта, който днес навсякъде фигурира като Летище София. Отнело доста време докато и последната резервационна система заличи от регистирите си „Враждебна София”.
Междувременно различни инициативни комитети излизат с предложения за ново име на летището. През годините са провеждани широки (и по-тесни) обществени допитвания, анкети, дискусии и пр. Сред предлаганите имена са тези на Георги Раковски, на светите братя Кирил и Методий, на Джон Атанасов...
Към момента най-широка обществена подкрепа са намерили

имената на Васил Левски и на... Асен Йорданов  
Националният инициативен комитет за достойно честване на 180-годишнината от рождението на Левски поднови през изминалата година с нова сила предложението летището в София да носи името на Апостола. Към момента тази е една от най-популярните сред граждани и политици идея. Истината е, че тя среща и сериозен отпор в обществото, който може да бъде обобщен така:

Защо Левски да ни служи за всичко?
Другото от популярните предложения е това на Националния граждански комитет на авиационната общественост у нас. Асен Йорданов е малко познат в България, но той е основателят на авиоинженерството в страната ни и има голям принос в развитието на световната авиация. Участва във въздушните боеве по време на Първата световна война, за което в България получава орден за храброст.

Американският авиационен възход на българина
започва през 20-те години на миналия век в САЩ с официално разрешение от тогавашното българско правителство. Нийл Армстронг, първият човек, стъпил на луната, казва, че се е учил на летене от българина Йорданов. Освен виртуозен летец и първопроходец в авиацията, Асен Йорданов е автор и на многобройни трудове с практическа стойност. Почит към направеното от него е фактът, че портретът на българина Асен Йорданов  е разположен в

Залата на славата на летище La Guardia в Ню Йорк
Очаква се дискусиите относно името на софийското летище да се разгорят с нова сила съвсем скоро, заедно с подновяването на процедурата по отдаването на концесия на столичния аеропорт.  

Welcome Travel
 
ВХОД АГЕНТИ

Е-бюлетин

Онлайн Каталог

programa
programa
programa
programa