Вашата оценка

Пътешествията на козунака

Пътешествията на козунака
13 Април 2017 г.
Наред с боядисаните яйца, козунакът е един от най-важните атрибути на големия християнски празник Възкресение.
Той е сладък обреден хляб –

олицетворение на благоуханните тъкани
в които е увито тялото на Исус след свалянето му от кръста.
Символиката му е свързана и с четвъртъчния ден от Страстната седмица, когато Исус събира  учениците си на Тайната вечеря и им дава своите последни напътствия. На Тайната вечеря той установява тайнството причастие и поръчва на учениците си да го изпълняват. След вечерята, Исус взел хляба, разчупил го, благословил го и го раздал на учениците си с думите:

„Вземете, яжте! Това е Моето тяло!“
Наричат светото причастие тайнтвото на тайнствата. „Взимането на причастие”, т.е. свързването с Бога чрез хляба и виното е знаково събитие за християнина. Вярващият, който приеме тялото и кръвта Христови чрез хляба и виното ще възкръсне като него.
Единствено и само на Светата литургия, която се отслужва навръх Великден,

право на причастие имат и постилите, и непостилите
Според мнозина обаче – козунакът с неговата златиста захаросана коричка, поръсена с бадеми, няма нищо, ама нищо общо с християнския канон. Според тях, той не е никакъв обреден хляб, а е по-скоро сладкарски комерсиален продукт,

подобен на шоколадовия великденски заек
Тези изследователи на козунака не свързват появата му със Светото писание, Тайната вечеря, чудото с умножаванете на хлябовете и други библейски събития, които превръщат хляба в символ на всеки обреден ритуал - от раждането до смъртта. Те свързват козунака единствено с

кулинарните традиции на Франция
Смята се че сладкият хляб се е появил в страната на виното и любовта през XVII век, а после се е разпространил из Европа. У нас се е появил в началото на XIX век.
Привържениците на тезата, че у козунака няма и прашинка християнска символика, дебело подчертават факта, че това лакомство се консумира през цялата година. Нещо повече – от козуначено тесто се правят

какви ли не други сладкарски изделия
Според тях подбно масово разпространение и поголовна консумация не може да се отнася към обреден хляб. За сравнение – според християнския канон, козунак може да се яде само 40 дни в годината – от Великден до Спасовден.

И тъй...
В резултат на продължително месене на християнски и модерни градски съставки в съзнанието на хората – козунакът се е превърнал в едно... неустоимо изкушение. Простeно ни е да му се отдадем веднага след Възкресение. 

Welcome Travel

 
ВХОД АГЕНТИ

Е-бюлетин

Онлайн Каталог

programa
programa
programa
programa